1 LYŽICA PRÍRODNÉHO ZDRAVIA POSTAČUJE
Organicky viazané formy jódu vo Fortuna Vitae podporujú funkciu štítnej žľazy a pomáhajú regulovať látkovú výmenu.
Pomáha pri zvýšenej ako aj zníženej funkcii štítnej žľazy a pri iných ochoreniach štítnej žľazy, ďalej pri cystách na vaječníkoch a prsníkoch.
Štítna žľaza je endokrinná žľaza a ako taká je súčasťou endokrinného systému v ľudskom tele. Nachádza sa v oblasti hrtana a hornej časti priedušnice, skladá sa z dvoch lalokov, pravého a ľavého, ktoré sú vzájomne spojené. .Jej názov pochádza z Gréckeho slova „Štít“.
Základnou sekrečnou jednotkou štítnej žľazy sú malé, okrúhle folikuly, ktoré sú naplnené sekrečnou tekutinou. Tu sa zachytáva jód a pomocou neho sa tvoria dva hormóny štítnej žľazy- Thyroxin a Triiodthyronin ,následne sa uložia a podľa potreby vylučujú.
Tretí hormón štítnej žľazy-Kalcitonín pôsobí pri calciumhomeostáze – homeostáze vápnika.
AKÝ VÝZNAM MÁ ŠTÍTNA ŽĽAZA PRE ĽUDSKÝ ORGANIZMUS?
Štítna žľaza produkuje hormóny, ktoré sú zodpovedné za látkovú výmenu-metabolizmus. To znamená, že ovplyvňuje celý proces od prijatia potravy až po získanie energie a látok,ktoré sú potrebné pre vývin, rast a správne fungovanie organizmu. Poruchy štítnej žľazy majú vplyv na vývin celého organizmu. Jej funkciu regulujú Hypothalamus a Hypofýza.
AKÁ JE POTREBNÁ DENNÁ DÁVKA JÓDU PRE NÁŠ ORGANIZMUS?
Postačujúci príjem jódu je potrebný pre správnu činnosť štítnej žľazy. Denná dávka jódu predstavuje 150 až 200 µg (Mikrogramm). Mladiství a tehotné ženy by mali zdvojnásobiť príjem jódu. V prímorských krajinách je v porovnaní s vnútrozemskými krajinami príjem jódu vyšší, čo súvisí s vyšším obsahom jódu v morských rybách a riasach.
AKÉ OCHORENIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY EXISTUJU?
Ak v ľudskom organizme nie je dostatočné množstvo jódu, nemôže štítna žľaza produkovať dostatočné množstvo hormónov, v dôsledku čoho dochádza k zväčšeniu štítnej žľazy, tzv. struma, alebo k iným symptómom zníženej funkcii štítnej žľazy-hypotyreóze alebo k zvýšenej činnosti štítnej žľazy tzv. hypertyreóze.
ZVÝŠENÁ FUNKCIA ŠTÍTNEJ ŽĽAZY
Strata hmotnosti napriek chuti do jedla, trasenie rúk, vysoký krvný tlak, zvýšený pulz, pocity strachu, návaly, vypuklé oči, vlhké oči, nutkanie na stolicu, slabá alebo nepravidelná menštruácia, niekedy struma, opuch krku, únava, pomalé myslenie, priberanie bez dôvodu, citlivosť na chlad, necitlivosť alebo mravenčenie v rukách a prstoch. Suchá, drsná a lúpajúca sa koža, padanie vlasov, zápcha, silnejšia a dlhšie trvajúca menštruácia.
ZÁPAL ŠTÍTNEJ ŽĽAZY
Mierna alebo ostrá bolesť na prednej časti krku, bolesť pri prehĺtaní alebo otáčaní hlavou, horúčka.
Ak užívate lieky, ktoré ovplyvňujú funkciu štítnej žľazy (napr. Euthyrox, Thyroxin) je možné postupne znižovať dávky asi po týždni od začiatku užívania Fortuna Vitae o 25 μg. Každý nasledujúci mesiac sa znižuje liek o ďalších 25 μg. Regulácia funkcie štítnej žľazy je u každého individuálna.
Väčšinou to ide celkom rýchlo, ale pokiaľ sa necítite dobre, odporúča sa spomaliť redukciu prijimania syntetických hormónov.
Ak užívate syntetické hormóny, užíva sa Fortuna Vitae vždy na obed. Po vysadení liekov je potrebné užívaľ Fortuna Vitae minimálne ešte aspoň 1 mesiac.